EPtronics, Inc. LP75W-48-C1560-RD
Part No.:
LP75W-48-C1560-RD
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Category:
LED Drivers
Package:
Datasheet:
LP75W-48-C1560-RD.pdf
Description:
LED DRIVER AC/DC CC 16-48V 1.56A
Shipping
LP75W-48-C1560-RD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EPtronics, Inc.
Series:
LP75W
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Programmable:
Not Verified
Type:
Constant Current
Topology:
AC DC Converter
Number of Outputs:
1
Voltage - Input (Min):
90VAC
Voltage - Input (Max):
305VAC
Voltage - Output:
16 ~ 48V
Current - Output (Max):
1.56A
Power (Watts):
75 W
Voltage - Isolation:
3.75 kV
Dimming:
Analog, PWM
Features:
OCP, OVP, SCP
Ratings:
IP66
Operating Temperature:
-30°C ~ 65°C
Efficiency:
88%
Termination Style:
Wire Leads
Size / Dimension:
5.10" L x 2.33" W x 1.47" H (129.5mm x 59.2mm x 37.3mm)