Texas Instruments LP5900TL-2.2EV
Part No.:
LP5900TL-2.2EV
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Linear Voltage Regulator Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
LP5900TL-2.2EV.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR LP5900
Shipping
LP5900TL-2.2EV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Channels per IC:
1 - Single
Voltage - Output:
2.2V
Current - Output:
150mA
Voltage - Input:
2.5V ~ 5.5V