Cornell Dubilier Knowles LP472M050H3P3
Part No.:
LP472M050H3P3
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LP472M050H3P3.pdf
Description:
CAP ALUM 4700UF 20% 50V SNAP TH
Shipping
LP472M050H3P3 Specifications
Manufacturer:
Cornell Dubilier Knowles
Package/Case:
Series:
LP
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
4700 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
50 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
71mOhm @ 120Hz
Lifetime @ Temp.:
1000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.27 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.497 A @ 100 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.181" (30.00mm)