Pulse Electronics LP406NMO
Part No.:
LP406NMO
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
RF Antennas
Package:
Datasheet:
LP406NMO.pdf
Description:
BLACK NMO LOW PROFILE, UNITY, 40
Shipping
LP406NMO Specifications
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
Packaging:
Bag
Product Status:
Active
RF Family/Standard:
Frequency Group:
UHF (300MHz ~ 1GHz)
Frequency (Center/Band):
413MHz
Frequency Range:
406MHz ~ 420MHz
Antenna Type:
Dome
Number of Bands:
1
VSWR:
Return Loss:
Gain:
2dBi
Power - Max:
100 W
Features:
Termination:
NMO
Ingress Protection:
Grade:
Qualification:
Mounting Type:
Panel Mount
Height (Max):
1.500" (38.10mm)