Texas Instruments LP3991TL-1.5EV
Part No.:
LP3991TL-1.5EV
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Linear Voltage Regulator Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
LP3991TL-1.5EV.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR LP3991
Shipping
LP3991TL-1.5EV Specifications
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Channels per IC:
1 - Single
Voltage - Output:
1.5V
Current - Output:
300mA
Voltage - Input:
1.65V ~ 4V