MEAN WELL USA Inc. LOP-600-54
Part No.:
LOP-600-54
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LOP-600-54.pdf
Description:
80-264VAC O/P +54V11.2A
Shipping
LOP-600-54 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
MEAN WELL USA Inc.
Series:
LOP-600 (600W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
80 ~ 264 VAC, 113 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
54V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
7.4 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
400W (600W Forced Air)
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 80°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, PFC, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.08" H (127.0mm x 76.2mm x 27.5mm)