Mornsun America, LLC LOF550-20B24
Part No.:
LOF550-20B24
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LOF550-20B24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 322W
Shipping
LOF550-20B24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Series:
LOF550-20Bxx (450W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Open Frame, Conformal Coated
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
22.9 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
322W (550W Forced Air)
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial), Laboratory
Voltage - Isolation:
400 V
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Baseplate, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.59" H (127.0mm x 76.2mm x 40.5mm)