Mornsun America, LLC LOF450-20B48
Part No.:
LOF450-20B48
Datasheet:
LOF450-20B48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 254W
Shipping
LOF450-20B48 Specifications
Series:
LOF450-20Bxx (450W)
Type:
Open Frame, Conformal Coated
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC, 127 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output 1:
9.4 A
Power (Watts):
254W (451W Forced Air)
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial), Laboratory
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Baseplate, DC Input Capable, PFC, Remote Sense, Standby Output, Universal Input
Size / Dimension:
5.00" L x 3.00" W x 1.52" H (127.0mm x 76.2mm x 38.5mm)