Mornsun America, LLC LOF120-20B24
Part No.:
LOF120-20B24
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LOF120-20B24.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 24V 120W
Shipping
LOF120-20B24 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mornsun America, LLC
Series:
LOF120-20Bxx (120W)
Packaging:
Tray
Product Status:
Not For New Designs
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
24V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
120W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial), Medical
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, PFC, Standby Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
3.00" L x 2.00" W x 1.22" H (76.2mm x 50.8mm x 31.0mm)