Nichicon LNY2W222MSEF
Part No.:
LNY2W222MSEF
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LNY2W222MSEF.pdf
Description:
CAP ALUM 2200UF 20% 450V SCREW
Shipping
LNY2W222MSEF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LNY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
2200 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
9.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
12.88 A @ 10 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.866" (22.00mm)
Size / Dimension:
2.008" Dia (51.00mm)
Height - Seated (Max):
4.921" (125.00mm)