Luxtech, LLC LN-X-35K-90
Part No.:
LN-X-35K-90
Manufacturer:
Luxtech, LLC
Category:
LED COBs, Engines, Modules, Strips
Package:
Datasheet:
LN-X-35K-90.pdf
Description:
LED MOD WM WHT LNR STRP 3500K
Shipping
LN-X-35K-90 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Luxtech, LLC
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Type:
LED Module
Color:
White, Warm
CCT (K):
3500K 3-Step MacAdam Ellipse
Wavelength:
Configuration:
Linear Light Strip
Luminous Flux @ Current/Temperature:
Current - Test:
Temperature - Test:
85°C
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
35V
Lumens/Watt @ Current - Test:
Current - Max:
1.1A
CRI (Color Rendering Index):
90
Viewing Angle:
120°
Features:
Size / Dimension:
558.80mm L x 19.99mm W
Height:
5.59mm