NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD) LNCF001-10M
Part No.:
LNCF001-10M
Manufacturer:
NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
LNCF001-10M.pdf
Description:
CRYSTAL 10.0000MHZ 8PF SMD
Shipping
LNCF001-10M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
NX8045GB
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Not For New Designs
Type:
MHz Crystal
Frequency:
10 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±50ppm
Load Capacitance:
8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
100 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.315" L x 0.177" W (8.00mm x 4.50mm)
Height - Seated (Max):
0.079" (2.00mm)