NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD) LNCD1-12M
Part No.:
LNCD1-12M
Manufacturer:
NDK (NIHON DEMPA KOGYO CO., LTD)
Category:
Crystals
Package:
2-SMD, No Lead
Datasheet:
LNCD1-12M.pdf
Description:
CRYSTAL 12.0000MHZ 8PF SMD
Shipping
LNCD1-12M Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
NX5032GA
Package/Case:
2-SMD, No Lead
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
MHz Crystal
Frequency:
12 MHz
Frequency Stability:
±50ppm
Frequency Tolerance:
±50ppm
Load Capacitance:
8pF
ESR (Equivalent Series Resistance):
120 Ohms
Operating Mode:
Fundamental
Operating Temperature:
-10°C ~ 70°C
Ratings:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.197" L x 0.126" W (5.00mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.059" (1.50mm)