Ohmite LN175J5R3E
Part No.:
LN175J5R3E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
LN175J5R3E.pdf
Description:
175W 5.3 OHMS VIT 5%
Shipping
LN175J5R3E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
270
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
5.3 Ohms
Tolerance:
±5%
Power (Watts):
175W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
Features:
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
1.126" Dia x 8.500" L (28.60mm x 215.90mm)