Ohmite LN100F7R0E
Part No.:
LN100F7R0E
Manufacturer:
Ohmite
Category:
Chassis Mount Resistors
Package:
Radial, Tubular
Datasheet:
LN100F7R0E.pdf
Description:
RES CHAS MNT 7 OHM 1% 100W
Shipping
LN100F7R0E Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Ohmite
Series:
270
Package/Case:
Radial, Tubular
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Resistance:
7 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
100W
Composition:
Wirewound
Temperature Coefficient:
±400ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 350°C
Features:
Flame Retardant Coating, Non-Inductive, Safety
Coating, Housing Type:
Vitreous Enamel Coated
Mounting Feature:
Brackets (not included)
Size / Dimension:
0.752" Dia x 6.500" L (19.10mm x 165.10mm)