Texas Instruments LMZM23601V5EVM
Part No.:
LMZM23601V5EVM
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
LMZM23601V5EVM.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR LMZM23601
Shipping
LMZM23601V5EVM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
5V
Voltage - Input:
1A
Regulator Topology:
4V ~ 36V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
750kHz