Texas Instruments LMR36506MSCEVM
Part No.:
LMR36506MSCEVM
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
LMR36506MSCEVM.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR LMR36506Q1
Shipping
LMR36506MSCEVM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
5V
Voltage - Input:
600mA
Regulator Topology:
5.5V ~ 65V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
2.2MHz