Texas Instruments LMR36006BEVM
Part No.:
LMR36006BEVM
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
LMR36006BEVM.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR LMR36006B
Shipping
LMR36006BEVM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
3.3V or 5V
Voltage - Input:
600mA
Regulator Topology:
4.2V ~ 60V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
1MHz