Taiyo Yuden LMMCC160808T280NG
Part No.:
LMMCC160808T280NG
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Category:
Ferrite Beads and Chips
Package:
0603 (1608 Metric)
Datasheet:
LMMCC160808T280NG.pdf
Description:
FERRITE BEAD 28 OHM 0603 1LN
Shipping
LMMCC160808T280NG Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Taiyo Yuden
Series:
LMMC
Package/Case:
0603 (1608 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Filter Type:
Power Line
Number of Lines:
1
Impedance @ Frequency:
28 Ohms @ 100 MHz
Current Rating (Max):
6A
DC Resistance (DCR) (Max):
6mOhm
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Mounting Type:
Surface Mount
Height (Max):
0.039" (1.00mm)
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)