Texas Instruments LM43603PWPEVM
Part No.:
LM43603PWPEVM
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
LM43603PWPEVM.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR LM43603
Shipping
LM43603PWPEVM Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
SIMPLE SWITCHER®
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
3.3V
Voltage - Input:
3A
Regulator Topology:
3.5V ~ 36V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
500kHz