Analog Devices Inc./Maxim Integrated LM4040BEX3-3.3+T
Part No.:
LM4040BEX3-3.3+T
Manufacturer:
Analog Devices Inc./Maxim Integrated
Category:
Voltage Reference
Package:
SC-70, SOT-323
Datasheet:
LM4040BEX3-3.3+T.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 0.2% SC70-3
Shipping
LM4040BEX3-3.3+T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Package/Case:
SC-70, SOT-323
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Shunt
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
15 mA
Tolerance:
±0.2%
Temperature Coefficient:
100ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
Noise - 10Hz to 10kHz:
50µVrms
Voltage - Input:
Current - Supply:
Current - Cathode:
67 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)