Texas Instruments LM3671TL-1.8EV
Part No.:
LM3671TL-1.8EV
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
DC/DC & AC/DC (Off-Line) SMPS Evaluation Boards
Package:
Datasheet:
LM3671TL-1.8EV.pdf
Description:
EVAL BOARD FOR LM3671
Shipping
LM3671TL-1.8EV Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Main Purpose:
DC/DC, Step Down
Outputs and Type:
1 Non-Isolated Output
Voltage - Output:
Current - Output:
1.8V
Voltage - Input:
600mA
Regulator Topology:
2.7V ~ 5.5V
Frequency - Switching:
Buck
Contents:
2MHz