Texas Instruments LM185H-2.5
Part No.:
LM185H-2.5
Manufacturer:
Texas Instruments
Category:
Voltage Reference
Package:
TO-46-2 Metal Can
Datasheet:
LM185H-2.5.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 1.5% TO2
Shipping
LM185H-2.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Texas Instruments
Package/Case:
TO-46-2 Metal Can
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Obsolete
Reference Type:
Shunt
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
20 mA
Tolerance:
±1.5%
Temperature Coefficient:
150ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
Noise - 10Hz to 10kHz:
120µVrms
Voltage - Input:
Current - Supply:
Current - Cathode:
20 µA
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C (TA)