Nichicon LLS2W221MELC
Part No.:
LLS2W221MELC
Datasheet:
LLS2W221MELC.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 450V SNAP TH
Shipping
LLS2W221MELC Specifications
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
450 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.59 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.2737 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
0.984" (25.00mm)