Nichicon LLS2V471MELB
Part No.:
LLS2V471MELB
Datasheet:
LLS2V471MELB.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 350V SNAP TH
Shipping
LLS2V471MELB Specifications
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.53 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.6179 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)