Nichicon LLS1V153MELC
Part No.:
LLS1V153MELC
Datasheet:
LLS1V153MELC.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP TH
Shipping
LLS1V153MELC Specifications
Series:
LLS
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Ripple Current @ Low Frequency:
4.95 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
5.6925 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)