Nichicon LLS1J562MELB
Part No.:
LLS1J562MELB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LLS1J562MELB.pdf
Description:
CAP ALUM 5600UF 20% 63V SNAP TH
Shipping
LLS1J562MELB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LSS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
5600 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.6 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)