Nichicon LLG2D681MELA30
Part No.:
LLG2D681MELA30
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LLG2D681MELA30.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 200V SNAP TH
Shipping
LLG2D681MELA30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LLG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
200 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 85°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
2.28 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.42 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)