Nichicon LKX2G221MESZ50
Part No.:
LKX2G221MESZ50
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LKX2G221MESZ50.pdf
Description:
CAP ALUM 220UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
LKX2G221MESZ50 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LKX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
220 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
1.1 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.573 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.866" Dia (22.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)