Nichicon LKX2E471MESA35
Part No.:
LKX2E471MESA35
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LKX2E471MESA35.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
Shipping
LKX2E471MESA35 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LKX
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
Audio
Ripple Current @ Low Frequency:
1.4 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.1 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
0.984" Dia (25.00mm)
Height - Seated (Max):
1.457" (37.00mm)