IXYS LKK47-06C5
Part No.:
LKK47-06C5
Manufacturer:
IXYS
Category:
FET, MOSFET Arrays
Package:
TO-264-3, TO-264AA
Datasheet:
LKK47-06C5.pdf
Description:
MOSFET 2N-CH 600V 47A ISOPLUS264
Shipping
LKK47-06C5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
IXYS
Series:
CoolMOS™
Package/Case:
TO-264-3, TO-264AA
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Technology:
MOSFET (Metal Oxide)
Configuration:
2 N-Channel (Dual)
FET Feature:
Drain to Source Voltage (Vdss):
600V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C:
47A
Rds On (Max) @ Id, Vgs:
45mOhm @ 44A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id:
3.9V @ 3mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs:
190nC @ 10V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds:
6800pF @ 100V
Power - Max:
Operating Temperature:
-55°C ~ 150°C (TJ)