Bel Power Solutions LK1501-9ER
Part No.:
LK1501-9ER
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LK1501-9ER.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 15V 150W
Shipping
LK1501-9ER Specifications
Manufacturer:
Bel Power Solutions
Series:
Melcher K (150W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Enclosed, Conformal Coated
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
100 ~ 240 VAC
Voltage - Output 1:
15V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
10 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
150W
Applications:
ITE (Commercial), Railway
Voltage - Isolation:
2.8 kV
Operating Temperature:
-40°C ~ 71°C
Features:
Adjustable Output, DC Input Capable, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
6.60" L x 4.40" W x 3.20" H (168.0mm x 111.0mm x 80.0mm)