NPPower International Inc. LITHIUM 12.8V20AH
Part No.:
LITHIUM 12.8V20AH
Manufacturer:
NPPower International Inc.
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
LITHIUM 12.8V20AH.pdf
Description:
BATTERY LITHIUM 12.8V 20AH
Shipping
LITHIUM 12.8V20AH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
NPPower International Inc.
Series:
Packaging:
Case
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Iron Phosphate
Battery Cell Size:
Voltage - Rated:
12.8 V
Capacity:
20Ah
Size / Dimension:
6.00" L x 2.62" W x 4.02" H (152.5mm x 66.5mm x 102.0mm)