Dantona Industries LION-1865-26
Part No.:
LION-1865-26
Manufacturer:
Dantona Industries
Category:
Batteries Rechargeable (Secondary)
Package:
Datasheet:
LION-1865-26.pdf
Description:
BATTERY LITH-ION 3.7V 2.6AH 1865
Shipping
LION-1865-26 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Dantona Industries
Series:
Packaging:
Box
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium-Ion
Battery Cell Size:
18650
Voltage - Rated:
3.7 V
Capacity:
2.6Ah
Size / Dimension:
0.80" Dia x 2.60" H (20.3mm x 66.0mm)