Vishay Semiconductor Opto Division LH1502BB
Part No.:
LH1502BB
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
LH1502BB.pdf
Description:
RELAY SPST-NO/NC 150MA 0-350V
Shipping
LH1502BB Specifications
Series:
LH1502
Packaging:
Tube
Mounting Type:
Through Hole
Circuit:
SPST-NO + SPST-NC (1 Form A and B)
Voltage - Input:
1.26VDC
Voltage - Load:
0 V ~ 350 V
Load Current:
150 mA
On-State Resistance (Max):
20 Ohms
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C