Vishay Semiconductor Opto Division LH1500AABTR
Part No.:
LH1500AABTR
Manufacturer:
Vishay Semiconductor Opto Division
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
6-SMD (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
LH1500AABTR.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 150MA 0-350V
Shipping
LH1500AABTR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
LH1500
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Mounting Type:
Surface Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC, DC
Voltage - Input:
1.25VDC
Voltage - Load:
0 V ~ 350 V
Load Current:
150 mA
On-State Resistance (Max):
20 Ohms
Termination Style:
Gull Wing
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C