Nichicon LGY2A152MELB30
Part No.:
LGY2A152MELB30
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LGY2A152MELB30.pdf
Description:
CAP ALUM 1500UF 20% 100V SNAP TH
Shipping
LGY2A152MELB30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LGY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1500 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
100 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
5000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.8 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.07 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)