Nichicon LGUW6391MELB
Part No.:
LGUW6391MELB
Datasheet:
LGUW6391MELB.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 420V SNAP TH
Shipping
LGUW6391MELB Specifications
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.55 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.2165 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.969" (50.00mm)