Nichicon LGU2E471MELC
Part No.:
LGU2E471MELC
Datasheet:
LGU2E471MELC.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 250V SNAP TH
Shipping
LGU2E471MELC Specifications
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.475 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
0.984" (25.00mm)