Nichicon LGU2C182MELC
Part No.:
LGU2C182MELC
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LGU2C182MELC.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 160V SNAP TH
Shipping
LGU2C182MELC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LGU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
160 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.5 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.378" (35.00mm)