Nichicon LGU1V153MELB
Part No.:
LGU1V153MELB
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LGU1V153MELB.pdf
Description:
CAP ALUM 15000UF 20% 35V SNAP TH
Shipping
LGU1V153MELB Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LGU
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
15000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
35 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
3.74 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.301 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)