Nichicon LGN2V681MELC40
Part No.:
LGN2V681MELC40
Datasheet:
LGN2V681MELC40.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 350V SNAP TH
Shipping
LGN2V681MELC40 Specifications
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
350 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.7 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.431 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)