Nichicon LGN2P182MELC50
Part No.:
LGN2P182MELC50
Datasheet:
LGN2P182MELC50.pdf
Description:
CAP ALUM 1800UF 20% 220V SNAP TH
Shipping
LGN2P182MELC50 Specifications
Capacitance:
1800 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
220 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
3.11 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
4.665 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
2.047" (52.00mm)