Nichicon LGN2P102MELC30
Part No.:
LGN2P102MELC30
Datasheet:
LGN2P102MELC30.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 220V SNAP TH
Shipping
LGN2P102MELC30 Specifications
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
220 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.33 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.495 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)