Nichicon LGN2G471MELB45
Part No.:
LGN2G471MELB45
Datasheet:
LGN2G471MELB45.pdf
Description:
CAP ALUM 470UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
LGN2G471MELB45 Specifications
Capacitance:
470 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
1.68 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.4024 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.850" (47.00mm)