Nichicon LGL2G391MELB30
Part No.:
LGL2G391MELB30
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LGL2G391MELB30.pdf
Description:
CAP ALUM 390UF 20% 400V SNAP TH
Shipping
LGL2G391MELB30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LGL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
390 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
400 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.23 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
1.7589 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)