Nichicon LGG2P681MELB25
Part No.:
LGG2P681MELB25
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LGG2P681MELB25.pdf
Description:
CAP ALUM 680UF 20% 220V SNAP TH
Shipping
LGG2P681MELB25 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LGG
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
680 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
220 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.65 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.475 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.063" (27.00mm)