Nichicon LGG2E102MELB40
Part No.:
LGG2E102MELB40
Datasheet:
LGG2E102MELB40.pdf
Description:
CAP ALUM 1000UF 20% 250V SNAP TH
Shipping
LGG2E102MELB40 Specifications
Capacitance:
1000 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
250 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-40°C ~ 105°C
Ripple Current @ Low Frequency:
2.2 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
3.3 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.181" Dia (30.00mm)
Height - Seated (Max):
1.654" (42.00mm)