Littelfuse Inc. LGD18N40ATH
Part No.:
LGD18N40ATH
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
Single IGBTs
Package:
TO-252-3, DPAK (2 Leads + Tab), SC-63
Datasheet:
LGD18N40ATH.pdf
Description:
IGBT 430V 18A TO252
Shipping
LGD18N40ATH Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Obsolete
IGBT Type:
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):
430 V
Current - Collector (Ic) (Max):
18 A
Current - Collector Pulsed (Icm):
50 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:
Power - Max:
115 W
Switching Energy:
Input Type:
Logic
Gate Charge:
Td (on/off) @ 25°C:
0.7µs/4µs
Test Condition:
Reverse Recovery Time (trr):
Operating Temperature:
-55°C ~ 175°C (TJ)