EOS Power LFWLT40-1001
Part No.:
LFWLT40-1001
Manufacturer:
EOS Power
Category:
AC DC Converters
Package:
Datasheet:
LFWLT40-1001.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 12V 42W
Shipping
LFWLT40-1001 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
EOS Power
Series:
WLT40 (40W)
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Type:
Open Frame
Number of Outputs:
1
Voltage - Input:
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1:
12V
Voltage - Output 2:
Voltage - Output 3:
Voltage - Output 4:
Voltage - Output 5:
Voltage - Output 6:
Current - Output 1:
3.5 A
Current - Output 2:
Current - Output 3:
Current - Output 4:
Current - Output 5:
Current - Output 6:
Power (Watts):
42W
Applications:
ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4.242 kV
Operating Temperature:
-20°C ~ 70°C (With Derating)
Features:
Adjustable Output, Universal Input
Mounting Type:
Chassis Mount
Size / Dimension:
4.00" L x 2.00" W x 1.12" H (101.6mm x 50.8mm x 28.5mm)